Багато проблем в житті людей трапляються через страхи. В голові живуть дивні уявлення, які псують людям життя. Наприклад, у деяких чоловіків в голові живе цікава вистава: якщо жінка сидить з дітьми вдома, то вона цілодобово відпочиває. Тому чоловік очікує, що дружина зустріне його з роботи щаслива і нескінченно відпочила, свіжа, весела. Зустріне, зрозуміло, ідеальною вечерею і вимиє ноги (по давньогрецької традиції). І чоловіка десь можна зрозуміти. Він втомлюється на роботі, більшу частину грошей від своєї праці витрачає не на себе особисто, а на дружину з дітьми і вважає, що заслужив повагу з боку дружини. А оскільки жінка нічого з вищеописаного не робить, чоловік в трагедії та замішанні.

Сидіння в декреті є важким випробуванням, куди більш важким, ніж робота.

  1. Ти нічого не контролюєш.

Для щастя людині дуже важливо контролювати своє життя. Контроль над власним життям безпосередньо впливає на здоров’я, щастя і життєвий успіх людини. А що таке контроль? Це прийняття своїх рішень. У жінки, що сидить в декреті, вкрай убогий вибір можливостей для прийняття своїх рішень і дотримання їх. Ось задумала вона в обід, поки дитина спить, зробити вправи на прес. А дитина раз – і не заснула. Начебто і гуляли, і їли, а дитина не спить. Або ось вирішила жінка подзвонити подрузі, поки дитина зайнята брязкальцями. Тільки почала розмову, як тут – бах! – щось зламалося, дитина в плач, треба рятувати. Такого в житті жінки в декреті в рази більше, ніж у чоловіка на роботі, і це жахливо втомлює.

  1. У тебе немає результату.

На роботі – угода, спійманий злочинець, закручений кран, пройдений маршрут, а вдома – нічого. Жінка помила посуд – через півгодини знову накопичилася гора в мийці. Протерла підлогу – знову діти розлили молоко і розмазали пластилін. Ніякого результату. Більш того, часто жінка і зовсім не може довести справу до кінця. Дістала білизну з машинки, не встигла розкласти – треба змінити підгузки. Змінила – не встигла повернутися до білизни, тому що дитина попросила їсти. Нагодувала – дитина просить пограти, як тут відмовиш? В результаті лежить собі білизна в тазу, сохне як вміє. А коли немає результату, не відбувається «дофамінового підкріплення». Простіше кажучи, організм не отримує нагородження за свою роботу. Що, в свою чергу, знижує мотивацію до таких справ. Але робити щось все одно треба, неважливо, яка мотивація. Це пригнічує і легко може посприяти самій натуральній депресії.

  1. На роботі – подяки, а вдома – нічого.

Добре, коли діти більш-менш дорослі та можуть самі здогадатися, що мамі потрібно дякувати. А якщо ні? Подяка для людини – важливий момент підкріплення (в тому числі і згаданого вище дофамінового). Немає подяк – немає і мотивації щось робити далі.

Особливо погано, якщо і чоловік не здогадується, що жінці в декреті потрібно дякувати рази в три більше, ніж зазвичай. Це додає умов для виникнення депресії.

  1. Тривалість роботи – більше ніж 12 годин.

Декрет – це ж не тільки з дітьми грати. Це і по дому клопотати – приготування, прибирання, прання. А крім того, це ще й вночі підніматися, тому що чоловікові завтра рано вставати і йому поспати важливіше (і це в якомусь сенсі правда). Так і виходить, що робочий день жінки в декреті набагато довший, ніж у чоловіка.

  1. Зменшення спілкування та підтримки.

Жінка в декреті спілкується мало. Це тільки здається, що у неї дуже широке коло спілкування – такі ж матусі на дитячому майданчику. Насправді ситуація не така однозначна. Жінка, вийшовши в декрет, вивалюється зі звичного кола спілкування і, по-перше, якийсь час пристосовується до цієї ситуації, а по-друге, не завжди може знайти спілкування, яке було б таким же по глибині відкритості, як те, що раніше. Все-таки матусі на майданчику не завжди допускають один одного до відвертих розмов по душам. От і виходить, спілкування на кшталт багато, а ось якість його може кульгати в порівнянні з тим, що було (може, звичайно, і зрости – таке теж трапляється) .

Чоловік повинен знати, що декрет – це важке випробування. Уже сам факт цього знання допомагає адекватно ставитися до всіх труднощів і особливо труднощів цього періоду. Якнайбільше полегшувати життя дружини. Так, чоловікові після роботи хочеться відпочити, ну так і жінці теж хочеться відпочити. Буде справедливо, якщо у обох робочий день буде довгим, в якому кожен робить якомога більше. Пам’ятати, що дружина має особливу потребу в подяках та підтримці, і давати всього цього якомога більше. Регулярно давати дружині «вихідний», з тим щоб вона могла зустрітися з подругами або навіть просто на самоті прогулятися по парку (така прогулянка, до речі, не найгірший спосіб збільшити область контролю в своєму житті – хоч прогулянку, хоч годину в тиждень, але контролюю!).

Для жінок: дати чоловікові прочитати цю замітку. Відразу, звичайно, не погодиться, але потім, коли все обміркує, прийде до правильного рішення.